Scurt istoric (2)

Mitrp.Veniamin Costachi
ctitor, sec. XIX
Ion Creangă

În 1803, fiind stareţă Elisabeta-schimonahia, sora Mitropolitului Veniamin Costachi, călugăriţele au fost mutate - prin hrisovul domnesc dat la 5 septembrie - la mănăstirea Agapia, în care vieţuiseră până atunci călugări. Aceştia au venit la mănăstirea Socola împreună cu stareţul lor, Sofronie Arhimandritul, au reorganizat spaţiul existent, întemeind Seminarul Teologic de preoţi şi diaconi, numit ulterior Seminaria Veniamina. Aici a învăţat teologie şi tânărul Nică - povestitorul de mai târziu Ion Creangă.

Şcoală de teologie de prestigiu european, având drept cadre didactice personalităţi de prim rang, precum episcopul Melchisedec al Romanului sau fraţii Neofit şi Filaret Scriban - Arhimandriţii, Seminaria Veniamina era supranumită "Sorbona Moldovei".

<<| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >>