Particularităţi arhitectonice (2)

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | >>

Biserica din perioada Mitropolitului Veniamin Costachi

Biserica Schimbarea la Faţă (sec. XVI)
Arhitectură după modificarea Mitr. Veniamin Costachi (sec. XIX)

În timpul mitropolitului Veniamin Costachi (începutul secolului XIX), pridvorul a fost închis şi extins, devenind pronaos, deasupra lui construindu-se o a două turlă, spaţioasa şi solidă, cu funcţionalitate de clopotniţă. Pentru a conferi simetrie arhitectonică, turla de pe naos a fost adaptată dimensional celei de pe pronaos, cu o formă octogonală fără socluri şi cu un aspect greoi – inestetic. De asemenea, au fost anulate ferestrele vechi şi reconstruite, pe poziţii noi, ferestrele actuale, în număr de zece, de dimensiuni mult mai mari.

La toate aceaste lucrări de extindere a fost folosită cărămida ca material de construcţie, diferită de piatra masivă din corpul clădirii iniţiale, precum este ilustrat în imaginea de mai sus.

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | >>